Technics SA-C100EG-K
Specifications
Basic parameters
Speakers Without speakers
Performance 100 W
Radio
Tuner type FM, DAB+
Connection and playback
Playable media CD, USB flash drive
Inputs Toslink, RCA/Cinch, USB
Outputs RCA/Cinch, Speakers, Headphones
Connectivity Bluetooth, WiFi, AirPlay
Supported audio formats AAC, ALAC, DSD, FLAC, mp3
Features and functions Remote control, Internet radio
Streaming services Spotify, Tidal
Dimensions and weight
Player width 340 mm
Player height 100 mm
Player depth 341 mm