MSI Modern AM272P 12M-842XEU
Specifications
Performance
CPU Passmark 10,885
Operating system
Operating system Without Operating System
Warranty
Extended warranty Extended Warranty
Power outlet type
Use
Assembly type All-in-one PC
Display
Display size 27 " (68.58 cm)
Resolution 1920 × 1080 px
Panel type IPS
Processor
Processor series Intel Core i3
Processor model number Intel Core i3 1215U Alder Lake
Processor frequency 1.2 GHz (1,200 MHz)
Core boost frequency 4.4 GHz (4,400 MHz)
Max TDP 15 W
CPU features Automatic Overclocking, HyperThreading, Virtualization Support
GPU series/model
Graphics card series Intel
Model graphics cards Intel UHD Graphics
Hard Drive
Storage capacity (total) 512 GB (0.51 TB)
SSD Capacity 512 GB (0.51 TB)
Internal interface M.2 (PCIe 3.0 4x NVMe)
Number of occupied slots 2.5" 0 ×
Slots in total 2.5" 1 ×
Number of occupied slots 3.5" 0 ×
Slots in total 3.5" 0 ×
Number of occupied slots M.2 1 ×
Slots in total M.2 1 ×
Equipment
Basic equipment Bluetooth, Webcam, Wi-Fi, Speakers
Colour and design
Colour White
Wardrobe size All In One
PSU
PSU 120 W
Memory
Size of operational RAM 8 GB
Memory frequency 3,200 MHz
Maximum RAM capacity 64 GB
Number of RAM slots 2 pc(s)
Number of installed slots 1 pc(s)
Outputs
USB 2.0 2 ×
USB 3.2 Gen 2 2 pc(s)
USB-C 2 pc(s)
Graphics HDMI
Other Combo Audio Jack, Kensington lock, RJ-45 (LAN)
Optical drive Without Optical Drive
Case
Width 611.7 mm
Height 561.4 mm
Depth 194.6 mm