Mean Well LRS-150-24
Specifications
Type
Type Switching
Construction Industrial
Output characteristic
Type of current Direct
Minimum voltage 24 V
Maximum voltage 24 V
Maximum current 6.5 A
Maximum power 156 W
Features
Features Voltage control, LED indication
Safeguards Surge protection, Short circuit protection, Overheat protection
Output connector Screw terminal
Dimensions and weight
Width 97 mm
Height 159 mm
Depth 30 mm