Huawei MatePad 12 X 12GB/256GB White
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Charging // EU Directive
Adapter included Without adapter
Brand/models
Tablet brand Huawei
Tablet model MatePad 12 X
Display
Display size 12 " (30.48 cm)
Resolution QHD 2800 × 1800
Display technology IPS
Display refresh rate 144 Hz
Screen fineness 280 PPI
Storage
Storage Capacity 256 GB
Computer memory (RAM) size 12 GB (12,288 MB)
Memory card type Does not support
Communication and network
Wireless technology WiFi, Bluetooth
Supported cellular networks Without support (WiFi only)
Supported cellular networks No
Connectors and sensors
Tablet connectors USB-C
Sensors Motion sensor, Digital compass, Gyroscope, Full sensor
Camera
Front Camera Aperture f/2.2
Maximum video resolution 3840 × 2160 (4K Ultra HD)
Supported resolutions and frame rates (FPS) 2160p (4K) 30fps, 1080p (Full HD) 30fps
Camera functions Flash function
Battery life and performance
Battery capacity 10,100 mAh
Processor frequency 2.4 GHz
Processor model Kirin T90A
Other Features
Functions Quick charge
Software
Operating system Harmony OS
Operating system version HarmonyOS 4.2
Design and colour
Height 270 mm (27 cm)
Width 183 mm (18.3 cm)
Depth 5.9 mm (0.59 cm)