EPSON EH-LS300W
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Resolution
Maximum resolution 1920 × 1080 Full HD
Natural Resolution 1920 × 1080
Aspect ratio 16:9
Contrast 2,500,000:1
Technology
Power Supply Mains-powered
Refresh rate 192 Hz
Lighting Laser
Luminance 3,600 ANSI lm (2,880 ISO lm)
Light conditions Lit spaces - more than 3000 lm
Lamp life 20,000 h
Power consumption 300 W
Noise 37 dB
Projection screens
Throw distance type Ultra Short Throw
Minimum picture size 154.94 cm (61 ")
Maximum picture size 304.8 cm (120 ")