Seasonic SS-500ET-T3
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Power outlet type
Performance and format
Performance 500 W
Format ATX
Equipment
Features and functions Active PFC, Thermal speed control, Power switch
Type of protection Over-power protection (OPP), Short-circuit protection (SCP)
Efficiency
Certification 80 PLUS Bronze
Connectors
Connectors ATX 20+4pin, CPU 8pin / 4+4pin, Floppy 4pin, Molex 4pin, PCI-E 6pin, PCI-E 8pin / 6+2pin, SATA 15pin
PCI Express 8pin / 6+2pin 1pc(s)
Number of serial ATA 15-pin 6pc(s)
Number of molex HDD 4-pin 2pc(s)
Number of molex FDD 4-pin 1pc(s)
Cooling system
Fan size 120 mm
Dimensions
Width 150 mm (15 cm)
Height 86 mm (8.6 cm)
Depth 140 mm (14 cm)