Reviews ARCTIC S12038-8K
ARCTIC S12038-8K - PC Fan
ARCTIC S12038-8K
Currently Unavailable
Customer, Praha 9flag
Rated 20/06/2025, variant ARCTIC S12038-8K
Verified purchase
Performance exceeded expectations
The price is very reasonable for what you are getting
It sounds slow as a siren, but that's to be expected.
0 ×Report
Automatic translation
Michal, Bolešovflag
Rated 28/05/2025, variant ARCTIC S12038-8K
Verified purchase
HLAVNE POZOR, vacsina dosiek ma konektory na 1A, ale tento vetrak ma ovela viac. Ak to chcete zapojit do bezneho PC, budete potrebovat nejaky fan hub alebo zdroj, ktory utiahne tych 2,2A.
fast boi
na dotyk/pohlad celkom dobry pevny plast
0 ×Report
Tomáš, Děčínflag
Rated 27/04/2025, variant ARCTIC S12038-8K
BRUTAL FAN
Hluk counts
completely CURIOUS AND INTERESTING product description
If you think 70dBA is a "Quiet PC fan" then I'm probably Fantomas
You can definitely use it in a classic PC if you want to fire up a port: )
It flew off my desk: -(
Automatic translation
Matěj, Jihlavaflag
Rated 26/02/2025, variant ARCTIC S12038-8K
USE YOUR HEAD! 8k rpm, 120mm will make noise. As well as a decent storm: D
Nice move!
I'm seconding the comment: 'as a soldering extraction. " I use it for similar purposes.
I bought it just like that. With a few industrial exceptions, there is no more powerful competition.
I achieved a solid benchmark score thanks to this!
If someone bought this series to cool their home PC, they are a moron or an enthusiast.
Anonymous customerflag
Rated 15/01/2025, variant ARCTIC S12038-8K
Very strong and noisy
Customer, Budaorsflag
Rated 01/01/2025, variant ARCTIC S12038-8K
Power is brutal
PWM is 3.3V tolerant (works with ESP)
Static Pressure is good
I bought this for its high static pressure, but you need at least 30-40% PWM to get that
You can't turn it off. At 0% PWM it still goes 800-900 RPM