Reviews 55" LG 55QNED86A6A
Interested in reviews of 55" LG 55QNED86A6A? It got 4.9 out of 5 stars from our customers. Find specific customer reviews of 55" LG 55QNED86A6A below. We will appreciate if you also share your experiences with 55" LG 55QNED86A6A after purchasing.
55" LG 55QNED86A6A - Television
55" LG 55QNED86A6A
In stock > 5 pcs
Add to Cart
Ladislav, Praha 8flag
Rated 28/04/2026, variant 55" LG 55QNED86A6A
Verified purchase - review from a price comparison website
The picture is very good, fulfills what the parameters promise
Many useful user functions
Disappointed with the sound, which offers a choice of many clever modes, but none of them are worth much, sounding mostly like a barrel. The standard mode isn't much better either, with only five frequency settings available in the 100 to 10000 Hz range, which is a pittance. Our Samsung 40" TVs of 15 and 17 years old are incomparably better in this respect.
A digital optical output is available for connecting an external audio device, the classic 3.5 mm headphone output is not.
0 ×Report
Automatic translation
Stanislav, Vimperkflag
Rated 11/02/2026, variant 55" LG 55QNED86A6A
Quality picture, and processing
0 ×Report
Automatic translation
Customerflag
Rated 08/02/2026, variant 55" LG 55QNED86A6A
Nice picture and sound. You don't need Vic.
Companyflag
Rated 02/12/2025, variant 55" LG 55QNED86A6A