Reviews 50" Samsung QE50Q80A
Interested in reviews of 50" Samsung QE50Q80A? It got 4.4 out of 5 stars from our customers. Find specific customer reviews of 50" Samsung QE50Q80A below. We will appreciate if you also share your experiences with 50" Samsung QE50Q80A after purchasing.
50" Samsung QE50Q80A - Television
50" Samsung QE50Q80A
Discontinued
David, Frenštát pod Radhoštěmflag
Rated 02/08/2022, variant 50" Samsung QE50Q80A
Verified purchase
A luxurious picture for movies in 4k or ps5 games
Pleasant colours
Phenomenal sound
Price/performance ratio
Unnecessarily complicated switching between devices
You have to go to the settings for each piece of crap
It takes a while to fine-tune the TV
Big consumption with today' s inflation is to take it into account.
0 ×Report
Automatic translation
Companyflag
Rated 25/01/2022, variant 50" Samsung QE50Q80A
Verified purchase
I am satisfied with the 50" Samsung QE50Q80A. I am saying, however, that it is not true what Samsung claims, that the image is of the same quality from all angles. As the angle increases, the image fades, dims and brightens.
Quick response.
Image loss in side view
0 ×Report
Automatic translation
Customer, Kostelec u Křížkuflag
Rated 27/12/2021, variant 50" Samsung QE50Q80A
good quality build, smooth picture, sharp.
colours are not natural looking.
Anonymous customerflag
Rated 26/12/2021, variant 50" Samsung QE50Q80A
Compared to my original, 7 year old Samsung TV, the picture and sound are several universes better,
seamless cooperation with Skylink decoding card - no decoding errors or delays appear,
50Hz doesn't matter and no pixelation is visible - I was a bit afraid of it - and anyway terrestrials and satellite are running natively at 50Hz and anything extra is just a marketing "scam",
seamless YouTube mirroring from iPhone and iPad,
possibility of backing up the channel list to a USB device,
digital audio output for future soundbar connection,
TV wi-fi supports 5GHz band, so I don't need to have the 2.4GHz band on the router at all - I reduce electronic smog: -)