Reviews 34" ASUS TUF Gaming VG34VQL3A
Interested in reviews of 34" ASUS TUF Gaming VG34VQL3A? It got 4.8 out of 5 stars from our customers. Find specific customer reviews of 34" ASUS TUF Gaming VG34VQL3A below. We will appreciate if you also share your experiences with 34" ASUS TUF Gaming VG34VQL3A after purchasing.
34" ASUS TUF Gaming VG34VQL3A - Monitor
34" ASUS TUF Gaming VG34VQL3A
In stock > 5 pcs
Add to Cart
Jakub, Praha 1flag
Rated 16/03/2026, variant 34" ASUS TUF Gaming VG34VQL3A
Verified purchase - review from a price comparison website
Size
Ideal curvature
0 ×Report
Automatic translation
Customer, Budapest (1238)flag
Rated 24/11/2025, variant 34" ASUS TUF Gaming VG34VQL3A
Verified purchase
Játékhoz kiválló szélesvásznú monitor. A minősége az árának teljesen megfelelő.
Jó felbontás, kielégítő HDR
A hangszórók viccnek is rosszak.
0 ×Report
Zbyněk, Jičínflag
Rated 02/09/2025, variant 34" ASUS TUF Gaming VG34VQL3A
Verified purchase
Completely satisfied
nothing
Automatic translation
Leoš, Pňoviceflag
Rated 11/06/2025, variant 34" ASUS TUF Gaming VG34VQL3A
Beautiful colors, response time, good monitor for the money
Richard, Písekflag
Rated 05/01/2025, variant 34" ASUS TUF Gaming VG34VQL3A
Compared to previous relatively high quality IPS monitors, this VA panel has a much better picture, mainly due to the great contrast, which is up to 4 times higher than average IPS monitors. The contrast also makes the colours stand out beautifully, which I didn't expect compared to the 130% sRGB coverage of the original IPS. Secondly refresh rate and games. VA monitors are notoriously slower pixel response than IPS, which makes them worse for gaming. But compared to the previous 75 Hz monitor, this one is like heaven and earth. When set to 165 Hz, the picture is absolutely smooth. I tried the UFO test and I would hardly recognize the ghosts in the game. It's not for pro CSka, but for everything else, including racing games, it's great. This brings me to the ultra-wide format, which added greatly to my enjoyment of the game. And finally, the freesync malaise. Granted, the 48 - 165 Hz freesync range is great, but it only works well above 60 Hz. If there is a significant dip below 60 in the game, the monitor shows slight flickering. The worst is around 50 Hz, the monitor is constantly flickering with brightness and it's very distracting. So in games where my FPS often drops below 60 Hz I have to unfortunately turn off freesync. It's not that bad and if I turn off freesync everything is fine, but I had to mention it and that's why "only" 4 stars. Overall, I'm happy with the previous IPS monitor and would go for VA or OLED again next time.
Super contrast, compared to my previous IPS monitor I feel like I have HDR on
Beautiful colours and wide format
Refresh rate of 165 Hz really great, unprecedented response for a VA panel, racing games and FPS are smooth at the same time
Simple menu control with joystick
USB hub in display (2x USB 2.0 for peripherals)
Very high quality HDMI and DP cables included (I haven't seen cables with two ferrite rings yet)
Completely homogeneous backlighting
no backlight bleeding as with IPS
Freesync if fps doesn't drop much below 60 Hz
Fast charging
Freesync causes flickering around 50 fps (can be solved by disabling freesync in the game)
It has quite a problem with subtle colour gradients
Petr, Znojmoflag
Rated 11/07/2024, variant 34" ASUS TUF Gaming VG34VQL3A
UWQHD in general: This monitor has a PPI very similar to 24" FHD monitors (110 vs 96). So I didn' t have to turn on scaling or change the font size.
Font sharpness at Vivid Pixels level 1 is great.
21:9 - movies without black bars at last: )
At a refresh rate of 120 Hz+ without VRR, the monitor sometimes turns off or goes black (the sound via DisplayPort is also interrupted). It does this frequently and is unusable (several times per minute). With VRR on, everything is completely fine even at 180 Hz. Tested on two GPUs (RX 6700 XT and 7900 XT, GPU and CPU load does not matter, tested with DisplayPort and HDMI cables supplied with the GPU and others I have at home).
The monitor without overclocking (it can be turned on in the OSD menu) can only handle 144 Hz. 160 and 180 Hz only when overclocking. When overclocking, the OSD shows a warning that the monitor can flicker, I didn' t notice, but I play at max 144 Hz.
UWQHD in general: Consider that you need enough GPU power (7900 XT is definitely OK). 60 or 75 Hz is not enough for FPS games on such a wide monitor, because the fast horizontal movement of the camera will cause the points to move over very large physical distances. 100 FPS is OK