Reviews 27" ViewSonic VX27G1-2K
Interested in reviews of 27" ViewSonic VX27G1-2K? It got 4.9 out of 5 stars from our customers. Find specific customer reviews of 27" ViewSonic VX27G1-2K below. We will appreciate if you also share your experiences with 27" ViewSonic VX27G1-2K after purchasing.
27" ViewSonic VX27G1-2K - Monitor
27" ViewSonic VX27G1-2K
In stock > 5 pcs
Add to Cart
Filip, Prahaflag
Rated 06/12/2025, variant 27" ViewSonic VX27G1-2K
Verified purchase
In action for 3400kč an unbeatable good buy
0 ×Report
Automatic translation
Daniel, Přeloučflag
Rated 25/11/2025, variant 27" ViewSonic VX27G1-2K
Verified purchase
Bought on sale. For the money, an unbeatable 2K display. I don't use the monitor for gaming, so I don't use the claimed 180Hz and 1ms response. I also consider HDR as a marketing label rather than a real usable feature for a monitor in a similar price level. But it's totally awesome for office work. So much so that I ordered a second one, because I can't watch 24" Full HD on the second existing monitor after this experience.