ASUS K31ADE-CZ003S
Specifications
Operating system
Operating system Windows 8.1
Package contents
Package includes Manual, Power adapter, Power cable
Use
Assembly type Office
Processor
Processor series Intel Core i3
Processor frequency 3.1 GHz (3,100 MHz)
Max TDP 35 W
CPU features HyperThreading, Virtualization Support
GPU series/model
Graphics card series NVIDIA GeForce
Graphics card
Graphics card memory 2 GB
Number of stream processors 192×
Motherboard
Socket Intel 1150
Hard Drive
Storage capacity (total) 1,000 GB (1 TB)
Equipment
Basic equipment Memory Card Reader, Opticl drive
Colour and design
Colour Black
Wardrobe size Midi Tower
PSU
PSU 120 W
Memory
Size of operational RAM 4 GB
Memory frequency 1,600 MHz
Memory type DDR3
Outputs
USB 2.0 4 ×
Graphics VGA D-SUB, DVI, HDMI
Other LAN, Microphone input, Headphone/Speaker output
Case
Width 180 mm
Height 350 mm
Depth 390 mm