ASUS ExpertCenter S500MC-3101050380 Black
Specifications
Operating system
Operating system Without Operating System
Use
Assembly type Office
Processor
Processor series Intel Core i3
Processor model number Intel Core i3 10105 Comet Lake
Processor frequency 3.7 GHz (3,700 MHz)
Core boost frequency 4.4 GHz (4,400 MHz)
Max TDP 65 W
CPU features Automatic Overclocking, HyperThreading, Virtualization Support
GPU series/model
Graphics card series NVIDIA GeForce
Model graphics cards GTX 1660 Ti
Graphics card
Graphics card memory 6 GB
Special graphics card features GeForce VR-Ready
Motherboard
Hard Drive
Storage capacity (total) 512 GB (0.51 TB)
SSD Capacity 512 GB (0.51 TB)
Internal interface M.2 (NVMe)
Number of occupied slots M.2 1 ×
Slots in total M.2 1 ×
Equipment
Basic equipment Bluetooth, Opticl drive, Wi-Fi
Colour and design
Colour Black
Wardrobe size Mini Tower
Front panel location front
Sidewalls Opaque
PSU
PSU 500 W
Memory
Size of operational RAM 16 GB
Memory type DDR4
Maximum RAM capacity 64 GB
Number of installed slots 2 pc(s)
Outputs
USB 2.0 4 ×
USB-C 1 pc(s)
Graphics DVI-D, HDMI, DisplayPort
Other Audio Jack 3.5mm, PS2, serial port, Microphone input, Headphone/Speaker output, RJ-45 (LAN)
Case
Width 160 mm
Height 318.9 mm
Depth 367.8 mm