75" Samsung QE75QE1D
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode D
Energy consumption in SDR mode 84 kWh/1000h
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 230 W
Screen size and resolution
Diagonal 75 " (190.5 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Technology QLED
Backlight Dual
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, HLG
Operating system
Operating system Tizen OS
Model year
Model year 2024
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, Skylink Live TV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV
Voice assistant compatibility Bixby
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan, Hotel Mode, Light sensor
SMART functions HbbTV, Voice control, ECO mode
Gaming features GAME MODE, Ideal for PlayStation 5
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Apple AirPlay2, DLNA
WiFi standards WiFi 5
Total number of HDMI ports 3 ×
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 95.98 cm
Depth without stand 2.66 cm
VESA mounting 400×400
Colour
Colour Grey
Audio
Speaker performance 20 W
Other audio features Motion-tracking sound
Package contents
Control in package Smart with solar charging
Code:  WR175p35
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 75" Samsung QE75QE1D
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 75" Samsung QE75QE1D
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 75" Samsung QE75QE1D
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 75" Samsung QE75QE1D