70" LG 70UQ8100
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Power outlet type
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 124 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Screen size and resolution
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HLG
Operating system
Operating system webOS
Model year
Model year 2022
Application
Czech apps Skylink Live TV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV
Voice assistant compatibility Google Assistant, Amazon Alexa
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Recording to USB, Skylink Fast Scan, Hotel Mode, Light sensor
SMART functions HbbTV, Gesture control, Voice control
Gaming features GAME MODE
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Miracast, Apple AirPlay2, DLNA
Total number of HDMI ports 3 ×
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 90.7 cm
Depth without stand 5.99 cm
Base width / leg spacing 89.5 cm
VESA mounting 400×400
Colour
Colour Grey
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats Dolby Digital AC4, Dolby Digital AC3
Package contents
Control in package smart
Code:  WK612f05
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 70" LG 70UQ8100
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 70" LG 70UQ8100
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 70" LG 70UQ8100
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 70" LG 70UQ8100