55" STRONG SRT55UG7773C
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 55 " (139.7 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10
Maximum brightness 250 nt
Colour depth 8
Operating system
Operating system Google TV
Model year
Model year 2025
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV, Kuki, LepšíTV, AntikTV
Voice assistant compatibility Google Assistant
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan, Hotel Mode
SMART functions HbbTV, Voice control
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Chromecast, Miracast, DLNA
WiFi standards WiFi 5
Audio-video connectors HDMI 2.0
Total number of HDMI ports 2 ×
Number of HDMI 2.1 ports 3 ×
Audio connectors Digital optical output, Analog audio input, Headphone output (AUX)
Data and system connectors LAN (RJ-45), USB, CI+
Charging options AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width 122.58 cm
TV height 76.36 cm
TV depth 27.68 cm
TV weight 11.8 kg
Height without stand 70.91 cm
Depth without stand 8.94 cm
Base width / leg spacing 56.5 cm
VESA mounting 400×200
Colour
Colour Grey, Silver
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats Dolby Atmos
Package contents
Control in package Smart with voice control
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 84 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 150 W
Power outlet type
Country Czechia, Slovakia, Hungary, Germany, Austria, Poland
Code:  JT880m09f
Warranty: 24 months
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" STRONG SRT55UG7773C
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" STRONG SRT55UG7773C
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" STRONG SRT55UG7773C
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" STRONG SRT55UG7773C