55" STRONG SRT55UD7553
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 77 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Screen size and resolution
Diagonal 55 " (139.7 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR, Local dimming
Supported HDR standards HDR10, Dolby Vision
Maximum brightness 280 nt
Operating system
Operating system Android TV
Application
Czech apps Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Telly
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan
SMART functions HbbTV, Voice control
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Chromecast, DLNA
Audio-video connectors HDMI 2.1
Total number of HDMI ports 3 ×
Audio connectors Digital optical output, Analog audio input, Headphone output (AUX)
Data and system connectors LAN (RJ-45), USB, CI+
Total number of USB ports 2 ×
Dimensions and weight
Height without stand 70.9 cm
Depth without stand 8.9 cm
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Grey
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats Dolby Atmos, Dolby Digital Plus (E-AC-3)
Package contents
Control in package smart
Code:  JT880m09c
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" STRONG SRT55UD7553
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" STRONG SRT55UD7553
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" STRONG SRT55UD7553
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" STRONG SRT55UD7553