55" Sony Bravia KD-55X75WL
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
3D/AR
3D/AR 3D model + AR model in Android app, 3D model + AR model in iOS app
Power outlet type
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 91 kWh/1000h
Screen size and resolution
Diagonal 55 " (139.7 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, Dolby Vision, HLG
Operating system
Operating system Google TV
Model year
Model year 2023
Application
Global applications Spotify, Twitch, Rakuten TV, SkyShowtime, Kodi, Canal+, Deezer, Bravia Core
Czech apps Oneplay, SledováníTV, Vodafone TV, Telly
Slovak apps Voyo, SledováníTV
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan
SMART functions ECO mode
Gaming features GAME MODE
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, DLNA
Total number of HDMI ports 4 ×
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 72.1 cm
Depth without stand 7.1 cm
Base width / leg spacing 102.8 cm
VESA mounting 300×300
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats Dolby Atmos
Code:  WS1018z2d3c2
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Sony Bravia KD-55X75WL
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Sony Bravia KD-55X75WL
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Sony Bravia KD-55X75WL
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Sony Bravia KD-55X75WL