55" Samsung UE55CU7092
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 80 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Screen size and resolution
Diagonal 55 " (139.7 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Supported HDR standards HDR10+, HLG
Operating system
Operating system Tizen OS
Model year
Model year 2024
Application
Global applications NETFLIX, Disney+, HBO Max, YouTube, Apple TV, Amazon Prime Video
Czech apps Oneplay, Skylink Live TV, Vodafone TV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV
Voice assistant compatibility Bixby
TV functions
Multimedia features Playback from USB
Gaming features GAME MODE
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth
Total number of HDMI ports 3 ×
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats Dolby Digital Plus (E-AC-3)
Other audio features Motion-tracking sound
Code:  WR176d2
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung UE55CU7092
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung UE55CU7092
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung UE55CU7092
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung UE55CU7092