55" Samsung QE55S85F
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 55 " (139.7 cm)
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology OLED
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, HLG
Screen surface Anti-Glare
Operating system
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian, English, French, Italian, Spanish
Application
Global applications NETFLIX, Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video, MAGENTA TV, Rakuten TV
Czech apps Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan, Hotel Mode, PIP (Picture In Picture)
SMART functions HbbTV, Voice control, ECO mode
Connectivity
Wireless connection Bluetooth, Apple AirPlay2, DLNA
Dimensions and weight
TV width 122.57 cm
TV height 76.44 cm
TV depth 23.53 cm
TV weight 13.4 kg
Height without stand 70.56 cm
Depth without stand 3.39 cm
Base width / leg spacing 89.69 cm
VESA mounting 300×200
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats Dolby Atmos, Dolby Digital Plus
Package contents Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 83 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 270 W
Power outlet type
Awards
Awards dTest
Code:  WR174k2
Warranty: 24 months
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung QE55S85F
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung QE55S85F
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55S85F
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung QE55S85F