43" Sencor SLE 43F20TCS
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 43 " (109.22 cm)
Maximum resolution Full HD
Display resolution 1920 × 1080
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR
Screen surface Anti-Glare
Maximum brightness 220 nt
Operating system
Operating system Without SMART support
Model year
Model year 2025
TV functions
Multimedia features Recording to USB, Skylink Fast Scan, Hotel Mode
Connectivity
Audio-video connectors HDMI 2.0
Total number of HDMI ports 2 ×
Audio connectors Digital optical output, Headphone output (AUX)
Data and system connectors USB, CI+
Total number of USB ports 1 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 96.6 cm
TV height 61.1 cm
TV depth 20.1 cm
TV weight 6.3 kg
Height without stand 55.7 cm
Depth without stand 9.8 cm
Base width / leg spacing 93 cm
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 16 W
Built-in audio Soundbar
Package contents
Control in package Classic
Package contents Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Energy consumption in SDR mode 45 kWh/1000h
Power outlet type
Code:  WS540e92d
Warranty: 24 months
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
FAST ČR, a.s., U Sanitasu 1621, 251 01 Říčany, Czech Republic, [email protected]
Sencor was founded in 1969 in Japan. The name "Sencor" means "a thousand hearts" in Japanese. The company currently distributes its products in more than 25 countries, with extremely diverse offerings in consumer electronics, tablets and phones, office equipment, electronics, cars, and products for the home and kitchen. Sencor is known for dependable quality and attractive design at a reasonable price.
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 43" Sencor SLE 43F20TCS
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 43" Sencor SLE 43F20TCS
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 43" Sencor SLE 43F20TCS
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 43" Sencor SLE 43F20TCS