43" Samsung QE43QN90F
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 43 " (109.22 cm)
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology Mini LED
Backlight Mini LED
Other screen features HDR, Local dimming
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, HLG
Operating system
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian, English, French, Italian, Spanish
Model year
Model year 2025
Application
Global applications NETFLIX, Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video, MAGENTA TV, Rakuten TV
Czech apps Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan, Hotel Mode, PIP (Picture In Picture)
SMART functions HbbTV, Voice control, ECO mode
Connectivity
Wireless connection Bluetooth, Apple AirPlay2, DLNA
WiFi standards WiFi 5
Audio-video connectors HDMI 2.1
Total number of HDMI ports 4 ×
Number of HDMI 2.1 ports 4 ×
Audio connectors Digital optical output
Data and system connectors LAN (RJ-45), USB, CI+ 1.4
Total number of USB ports 2 ×
Dimensions and weight
TV width 96.08 cm
TV height 61.99 cm
TV depth 22 cm
TV weight 13.4 kg
Height without stand 55.89 cm
Depth without stand 2.69 cm
Base width / leg spacing 51.9 cm
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Titanium
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats Dolby Atmos, Dolby Digital Plus
Other audio features Motion-tracking sound, Audio calibration, Separate headphone volume control
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Energy consumption in SDR mode 50 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 145 W
Typical power consumption 50 W
Power outlet type
Code:  WR174l8
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 43" Samsung QE43QN90F
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 43" Samsung QE43QN90F
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 43" Samsung QE43QN90F
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 43" Samsung QE43QN90F