40" Sencor SLE 40FS802TCS
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 40 " (101.6 cm)
Maximum resolution Full HD
Display resolution 1920 × 1080 px
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10
Maximum brightness 220 nt
Colour depth 8 bit
Operating system
Operating system Linux
Application
Global applications NETFLIX, Disney+, Amazon Prime Video
Czech apps SledováníTV, Kuki, Telly, AntikTV
Slovak apps O2 TV, Voyo, SledováníTV, Kuki, AntikTV
Hungarian apps AntikTV
TV functions
Gaming features GAME MODE
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth
Audio-video connectors HDMI 1.4 and older
Total number of HDMI ports 3 ×
Audio connectors Digital optical output, Headphone output (AUX)
Data and system connectors USB
Total number of USB ports 2 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 89.2 cm
TV height 55.2 cm
TV depth 20.8 cm
TV weight 5.3 kg
Height without stand 50.6 cm
Depth without stand 8.7 cm
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats Dolby Digital Plus (E-AC-3)
Package contents
Control in package Classic
Package contents Swivel stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Energy consumption in SDR mode 39 kWh/1000h
Code:  WS539w8fa
Warranty: 24 months
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
FAST ČR, a.s., U Sanitasu 1621, 251 01 Říčany, Czech Republic, [email protected]
Sencor was founded in 1969 in Japan. The name "Sencor" means "a thousand hearts" in Japanese. The company currently distributes its products in more than 25 countries, with extremely diverse offerings in consumer electronics, tablets and phones, office equipment, electronics, cars, and products for the home and kitchen. Sencor is known for dependable quality and attractive design at a reasonable price.
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 40" Sencor SLE 40FS802TCS
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 40" Sencor SLE 40FS802TCS
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 40" Sencor SLE 40FS802TCS
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 40" Sencor SLE 40FS802TCS