32" LG 32LR6000
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 32 " (81.28 cm)
Maximum resolution Full HD
Display resolution 1920 × 1080 px
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HLG
Operating system
Operating system webOS
Model year
Model year 2024
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV, Kuki, LepšíTV, AntikTV
Hungarian apps AntikTV
Voice assistant compatibility Amazon Alexa, Apple Home Kit
TV functions
SMART functions HbbTV, ECO mode
Gaming features GAME MODE
Connectivity
Audio-video connectors HDMI 2.0
Total number of HDMI ports 2 ×
Audio connectors Digital optical output
Data and system connectors LAN (RJ-45), USB
Total number of USB ports 1 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 72 cm
TV height 48 cm
TV depth 17.8 cm
TV weight 4.3 kg
Depth without stand 17.8 cm
VESA mounting 100×100
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats Dolby Digital Plus (E-AC-3), Dolby Digital AC3, Dolby Digital
Package contents
Control in package Classic
Package contents Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Energy consumption in SDR mode 27 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 40 W
Typical power consumption 27 W
Power outlet type
Country Czechia
Code:  wk6017b11
Warranty: 24 months
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 32" LG 32LR6000
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 32" LG 32LR6000
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 32" LG 32LR6000
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 32" LG 32LR6000