32" ASUS ProArt Display PA32UCXR
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Warranty
Extended warranty Extended Warranty
Display diagonal and resolution
Diagonal 32 " (81.28 cm)
Resolution Type 4K Ultra HD
Resolution 3840 × 2160
Construction
Construction Straight
Panel and screen technology
Panel technology LCD
Panel type IPS
Refresh rate 60 Hz
Response time 5 ms
Maximum brightness 1,000 cd/m2
Native contrast 1000:1
Surface display Matte
Technology FreeSync
Aspect Ratio
Aspect Ratio Type Standard
Aspect Ratio 16:9
Backlight and colour
Backlight Mini LED
Colour depth 10 bit
Connection
Graphical user interface HDMI, USB-C, DisplayPort
Graphical user interface (GUI) standards DisplayPort 1.4, HDMI 2.0
Audio interface headphone input
HDMI 2 ×
DisplayPort 1 ×
Thunderbolt / USB 4 2 ×
USB-C 1 ×
USB 3 ×
Colour gamut
Adobe RGB 99 %
sRGB 100 %
Features and functions
Features Adjustable height, Pivot, Tilting
Functions Blue light filter, Flicker-free, Power Delivery, Picture In Picture (PiP)
Maximum Power Delivery performance 90 W
Colour
Colour Black
Dimensions and weight
Width 72.7 cm
Height 44.5 cm
Depth 9 cm
Weight 13.8 kg
VESA mounting 100×100
Packaging
Cables included HDMI, DisplayPort, USB-A
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 41 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Code:  WA049m1c0b
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
ASUS COMPUTER GmbH, Harkortstrasse 21-23, 40880 Ratingen, Germany, Europe, [email protected]
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 32" ASUS ProArt Display PA32UCXR
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 32" ASUS ProArt Display PA32UCXR
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 32" ASUS ProArt Display PA32UCXR
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 32" ASUS ProArt Display PA32UCXR