100" Blaupunkt 100MCG8000S
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 100 " (254 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology Mini LED
Backlight Mini LED
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10+, Dolby Vision
Operating system
Operating system Google TV
Model year
Model year 2025
Application
Global applications NETFLIX, Disney+, YouTube, Amazon Prime Video
Czech apps Oneplay, Prima+, Vodafone TV
Slovak apps O2 TV, Voyo, SledováníTV
Voice assistant compatibility Google Assistant
TV functions
Multimedia features Playback from USB
SMART functions HbbTV, Voice control
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Chromecast
Audio-video connectors HDMI 2.0
Total number of HDMI ports 2 ×
Number of HDMI 2.1 ports 2 ×
Data and system connectors USB, CI+
Total number of USB ports 3 ×
Tuners
Tuner type DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 223.2 cm
TV height 148.2 cm
TV depth 51.1 cm
TV weight 70.2 kg
Height without stand 132.3 cm
Depth without stand 6.9 cm
VESA mounting 800×500
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 75 W
Audio formats Dolby Atmos
Built-in audio Subwoofer
Package contents
Control in package Smart with voice control
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 203 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 203 W
Typical power consumption 200 W
Code:  TVblau016b
Warranty: 24 months
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Union distribution s.r.o. Na strži 1702/65, Praha 4 – Nusle, 140 00 [email protected]
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 100" Blaupunkt 100MCG8000S
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 100" Blaupunkt 100MCG8000S
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 100" Blaupunkt 100MCG8000S
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 100" Blaupunkt 100MCG8000S