98" LG 98UT91006
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 98 " (248.92 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HLG
Colour depth 8 bit
Operating system
Operating system webOS
Model year
Model year 2025
Application
Voice assistant compatibility Amazon Alexa, Apple Home Kit
TV functions
Gaming features VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
Wireless connection Bluetooth, Chromecast, Apple AirPlay2
WiFi standards WiFi 5
Total number of HDMI ports 4 ×
Number of HDMI 2.1 ports 2 ×
Number of HDMI 2.0 ports 2 ×
Data and system connectors LAN (RJ-45), USB, CI+ 1.4
Total number of USB ports 2 ×
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 218.2 cm
TV height 135.8 cm
TV depth 46.46 cm
TV weight 65.1 kg
Height without stand 125.8 cm
Depth without stand 11.04 cm
Base width / leg spacing 46.4 cm
Package width 239.5 cm
Package height 163.3 cm
Box depth 28.5 cm
Package weight 103 kg
VESA mounting 800×400
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats Dolby Digital AC3
Other audio features Automatic volume control
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 199 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Code:  WK783
Warranty: 24 months
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 98" LG 98UT91006
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 98" LG 98UT91006
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 98" LG 98UT91006
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 98" LG 98UT91006