85" Sony Bravia XR-85X90K
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Power outlet type
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode E
Energy consumption in SDR mode 143 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Screen size and resolution
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, Dolby Vision, HLG
Operating system
Operating system Google TV
Model year
Model year 2022
Application
Czech apps Prima+, SledováníTV
Slovak apps SledováníTV
Voice assistant compatibility Google Assistant
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Recording to USB, Light sensor, Calman Ready
SMART functions Gesture control, Voice control
Gaming features GAME MODE, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Chromecast, Miracast, Apple AirPlay2
Total number of HDMI ports 4 ×
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 109 cm
Depth without stand 7.3 cm
VESA mounting 400×400
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 30 W
Audio formats DTS Digital Surround, Dolby Atmos
Package contents
Control in package Classic
Code:  WS79140
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 85" Sony Bravia XR-85X90K
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 85" Sony Bravia XR-85X90K
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 85" Sony Bravia XR-85X90K
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 85" Sony Bravia XR-85X90K