83" Samsung QE83S91F
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 83 " (210.82 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology OLED
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, HLG
Screen surface Anti-Glare
Colour depth 10 bit
Operating system
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian, English, French, Italian, Spanish
Model year
Model year 2025
Application
Global applications NETFLIX, Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video, MAGENTA TV, Rakuten TV
Czech apps Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV, Kuki, LepšíTV, AntikTV
Hungarian apps AntikTV
Voice assistant compatibility Bixby
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan, Hotel Mode, PIP (Picture In Picture)
SMART functions HbbTV, Voice control, ECO mode
Connectivity
Wireless connection Bluetooth, Apple AirPlay2, DLNA
WiFi standards WiFi 5
Audio-video connectors HDMI 2.1
Total number of HDMI ports 4 ×
Number of HDMI 2.1 ports 4 ×
Audio connectors Digital optical output
Data and system connectors LAN (RJ-45), USB, CI+ 1.4
Total number of USB ports 2 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 185.1 cm
TV height 113.37 cm
TV depth 35.9 cm
TV weight 39.4 kg
Height without stand 106.28 cm
Depth without stand 4.49 cm
Base width / leg spacing 36.6 cm
VESA mounting 400×300
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 40 W
Audio formats Dolby Atmos, Dolby Digital Plus
Other audio features Motion-tracking sound, Audio calibration, Separate headphone volume control
Package contents
Control in package Smart with solar charging
Package contents Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Energy consumption in SDR mode 150 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Typical power consumption 150 W
Power outlet type
Code:  WR174k7i
Warranty: 24 months
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 83" Samsung QE83S91F
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 83" Samsung QE83S91F
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 83" Samsung QE83S91F
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 83" Samsung QE83S91F