75" Samsung QE75Q70D
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode D
Energy consumption in SDR mode 83 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 320 W
Typical power consumption 83 W
Screen size and resolution
Diagonal 75 " (190.5 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology QLED
Backlight Dual
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, HLG
Operating system
Operating system Tizen OS
Model year
Model year 2024
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, Vodafone TV
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV
Voice assistant compatibility Bixby
TV functions
SMART functions HbbTV, Voice control, ECO mode
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Apple AirPlay2, DLNA
WiFi standards WiFi 5
Total number of HDMI ports 4 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 96.02 cm
Depth without stand 2.66 cm
Base width / leg spacing 36.4 cm
VESA mounting 400×400
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 20 W
Package contents
Control in package Smart with solar charging
Code:  WR175p5
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 75" Samsung QE75Q70D
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 75" Samsung QE75Q70D
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 75" Samsung QE75Q70D
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 75" Samsung QE75Q70D