75" Philips 75PUS7000
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 75 " (190.5 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR, Local dimming
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, HLG
Maximum brightness 280 nt
Colour depth 8
Operating system
Operating system Titan OS
Model year
Model year 2025
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, LepšíTV
Slovak apps O2 TV, Voyo, LepšíTV
Voice assistant compatibility Google Assistant, Amazon Alexa
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan, Light sensor
SMART functions HbbTV, ECO mode
Gaming features GAME MODE, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
WiFi standards WiFi 5
Audio-video connectors HDMI 2.0
Total number of HDMI ports 3 ×
Number of HDMI 2.0 ports 3 ×
Audio connectors Digital optical output, Headphone output (AUX)
Data and system connectors USB, CI+
Total number of USB ports 2 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 166.85 cm
TV height 98.73 cm
TV depth 34.76 cm
TV weight 22.48 kg
Height without stand 96.78 cm
Depth without stand 8.53 cm
Base width / leg spacing 80.8 cm
VESA mounting 400×300
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital AC4
Other audio features Automatic volume control, Separate headphone volume control
Package contents
Control in package Classic
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode E
Energy consumption in SDR mode 105 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 169 W
Typical power consumption 105 W
Power outlet type
Code:  WC389c01
Warranty: 24 months
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Pernerova 702/39, 186 00 Prague 8,   [email protected]
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 75" Philips 75PUS7000
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 75" Philips 75PUS7000
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 75" Philips 75PUS7000
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 75" Philips 75PUS7000