65" Samsung QE65S90F
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 65 " (165.1 cm)
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology OLED
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, HLG
Screen surface Anti-Glare
Colour depth 10 bit
Operating system
Operating system Tizen OS
Interface Language Czech, Slovak, German, Hungarian, English, French, Italian, Spanish
Model year
Model year 2025
Application
Global applications NETFLIX, Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video, MAGENTA TV, Rakuten TV
Czech apps Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Vodafone TV, Kuki, Telly, LepšíTV, AntikTV
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Skylink Fast Scan, Hotel Mode, PIP (Picture In Picture)
SMART functions HbbTV, Voice control, ECO mode
Connectivity
Wireless connection Bluetooth, Apple AirPlay2, DLNA
WiFi standards WiFi 5
Audio-video connectors HDMI 2.1
Total number of HDMI ports 4 ×
Number of HDMI 2.1 ports 4 ×
Audio connectors Digital optical output
Data and system connectors LAN (RJ-45), USB, CI+ 1.4
Dimensions and weight
TV width 144.43 cm
TV height 89.67 cm
TV depth 26.52 cm
TV weight 20.4 kg
Height without stand 83.17 cm
Depth without stand 3.99 cm
Base width / leg spacing 36.6 cm
VESA mounting 300×200
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 40 W
Audio formats Dolby Atmos, Dolby Digital Plus
Other audio features Motion-tracking sound, Audio calibration, Separate headphone volume control
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Energy consumption in SDR mode 89 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Typical power consumption 89 W
Power outlet type
Awards
Awards dTest
Code:  WR174k6e
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 65" Samsung QE65S90F
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 65" Samsung QE65S90F
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 65" Samsung QE65S90F
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 65" Samsung QE65S90F