55" LG OLED55G46
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Energy consumption in SDR mode 77 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Screen size and resolution
Diagonal 55 " (139.7 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology OLED
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, Dolby Vision, HLG
Operating system
Operating system webOS
Model year
Model year 2024
Application
Global applications NETFLIX, Disney+, HBO Max, YouTube, Apple TV, Amazon Prime Video
Czech apps Oneplay
Voice assistant compatibility Amazon Alexa
TV functions
Gaming features AMD FreeSync, Ideal for PlayStation 5
Connectivity
Total number of HDMI ports 4 ×
Tuners
Tuner type DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 70.3 cm
Depth without stand 2.72 cm
VESA mounting 300×200
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 60 W
Audio formats Dolby Digital AC4, Dolby Digital AC3
Package contents
Control in package smart
Code:  WK660a
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" LG OLED55G46
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" LG OLED55G46
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" LG OLED55G46