55" LG OLED55G23
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Power outlet type
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 81 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Screen size and resolution
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 100 / 120 Hz
Technology OLED
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HLG, Dolby Vision IQ
Operating system
Operating system webOS
Model year
Model year 2022
Application
Czech apps Skylink Live TV, Vodafone TV, Telly
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV
Voice assistant compatibility Google Assistant, Amazon Alexa
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Recording to USB, Skylink Fast Scan, Hotel Mode, Light sensor
SMART functions HbbTV, Gesture control, Voice control
Gaming features GAME MODE, VRR (Variable Refresh Rate), AMD FreeSync Premium, Nvidia G-SYNC
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Miracast, Apple AirPlay2, DLNA
Total number of HDMI ports 4 ×
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 69.8 cm
Depth without stand 2.72 cm
Base width / leg spacing 43.2 cm
VESA mounting 300×200
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 60 W
Audio formats Dolby Atmos, Dolby Digital AC4, Dolby Digital AC3
Package contents
Control in package smart
Package contents Wall mount
Code:  WK612d13e
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" LG OLED55G2
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" LG OLED55G23
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" LG OLED55G23
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" LG OLED55G2