55" LG 55UR78003
Specifications
Screen size and resolution
Diagonal 55 " (139.7 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HLG
Colour depth 10 bit
Operating system
Operating system webOS
Model year
Model year 2023
Application
Czech apps Oneplay, Skylink Live TV, Vodafone TV, Telly
Slovak apps O2 TV, Voyo, Skylink Live TV
Voice assistant compatibility Amazon Alexa
TV functions
Multimedia features Playback from USB, Recording to USB, Skylink Fast Scan, Hotel Mode, Light sensor
SMART functions HbbTV
Gaming features GAME MODE
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Miracast, Apple AirPlay2, DLNA
Audio-video connectors HDMI 2.0
Total number of HDMI ports 3 ×
Number of HDMI 2.0 ports 3 ×
Audio connectors Digital optical output
Data and system connectors LAN (RJ-45), USB, CI+ 1.4
Total number of USB ports 2 ×
Tuners
Tuner type DVB-T2 HEVC, DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 123.5 cm
TV height 78 cm
TV depth 23 cm
TV weight 14.1 kg
Height without stand 71.5 cm
Depth without stand 5.75 cm
Base width / leg spacing 94.8 cm
VESA mounting 300×300
Colour
Colour Grey
Audio
Speaker performance 20 W
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 81 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Power outlet type
Code:  WK612d13j
Warranty: 24 months
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" LG 55UR78003
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" LG 55UR78003
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" LG 55UR78003
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" LG 55UR78003