43" LG 43UR81003
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode G
Energy consumption in SDR mode 54 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Screen size and resolution
Diagonal 43 " (109.22 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR
Supported HDR standards HDR10, HLG
Operating system
Operating system webOS
Model year
Model year 2023
Application
Global applications NETFLIX, Apple TV, Amazon Prime Video
Czech apps Oneplay, Vodafone TV
Voice assistant compatibility Amazon Alexa, Apple Home Kit
TV functions
SMART functions Voice control, ECO mode
Connectivity
Wireless connection WiFi, Bluetooth, Apple AirPlay2
WiFi standards WiFi 5
Total number of HDMI ports 3 ×
Tuners
Tuner type DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
Height without stand 56.4 cm
Depth without stand 5.71 cm
Base width / leg spacing 73.9 cm
VESA mounting 200×200
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats Dolby Digital AC4, Dolby Digital AC3
Built-in audio Soundbar
Package contents
Control in package smart
Code:  WK607h8a
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 43" LG 43UR81003
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 43" LG 43UR81003
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 43" LG 43UR81003
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 43" LG 43UR81003