29" LG 29U511A-B
Specifications
Display diagonal and resolution
Diagonal 29 " (73.66 cm)
Resolution Type Ultra Wide FHD
Resolution 2560 × 1080
Construction
Construction Straight
Panel and screen technology
Panel technology LCD
Panel type IPS
Refresh rate 100 Hz
Response time 5 ms
Maximum brightness 250 cd/m2
Native contrast 1000:1
Surface display Anti-Glare
Aspect Ratio
Aspect Ratio Type Widescreen
Aspect Ratio 21:9
Backlight and colour
Backlight LED
Colour depth 8 bit
Connection
Graphical user interface HDMI, DisplayPort
Graphical user interface (GUI) standards DisplayPort 1.4, HDMI 1.4
Colour gamut
Adobe RGB 80 %
sRGB 99 %
Features and functions
Features Pivot, Tilting
Functions Flicker-free, HDR
Equipment Kensington lock
Colour
Colour Black
Dimensions and weight
Width 68.85 cm
Height 40.87 cm
Depth 22 cm
Weight 5.1 kg
VESA mounting 100×100
Packaging
Cables included HDMI
Power outlet type
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode E
Energy consumption in SDR mode 20 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode F
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 19.7 W
Typical power consumption 21.8 W
Code:  WK060a1c6c3
Warranty: 24 months
Links: Producer's Website:
Manufacturer information
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 29" LG 29U511A-B
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 29" LG 29U511A-B
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 29" LG 29U511A-B
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 29" LG 29U511A-B